Jak dobrze kupić mieszkanie – część 1, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Decyzję o zakupie nowego mieszkania podejmujemy z reguły dość rzadko, to nawet może być jedyny taki moment w naszym życiu, choć oczywiście przesłanek może być wiele: poprawia nam się stan majątkowy, więc stać nas na większe, czy lepiej położone mieszkanie, a nawet dom, spora część klientów deweloperów i biur nieruchomości stanowi grupa inwestująca w kupno mieszkań pod wynajem. Niezależnie od szczegółowych powodów dla których decydujemy się na zakup nieruchomości, proces zawsze wygląda podobnie, podzielić go można na kilka etapów:
1. Wstępne określenie naszych możliwości finansowych, tak abyśmy byli w stanie dopasować w kolejnych etapach konkretne oferty do naszego portfela. Jeśli dysponujemy własnymi środkami sprawa jest prosta, jeśli chcemy posiłkować się kredytem, wskazane jest żeby skontaktować się z doradcą kredytowym już na tym etapie. Doradca będzie w stanie oszacować naszą zdolność kredytową, a my będziemy mogli przyjrzeć się bliżej warunkom kredytu i dopasować płatności do naszych rzeczywistych możliwości.
2. Powinniśmy spróbować określić nasze oczekiwania mieszkaniowe, w zakresie w szczególności:
 lokalizacji w jakiej chcielibyśmy zamieszkać, biorąc pod uwagę wiele elementów, takich jak: najbliższe otoczenie, dostęp do infrastruktury typu sklepy, komunikacja, przedszkole lub szkoła, należy wziąć pod uwagę, że im lepsza jest lokalizacja, tym zwykle cena będzie wyższa,
 rodzaju rynku, na którym chcemy dokonać zakupu, czyli czy rynek pierwotny, czy wtórny, o silnych i słabych stronach każdego rozwiązania pisaliśmy we wcześniejszym naszym artykule,
 charakteru budynku, jeśli decydujemy się jednak na rynek wtórny, czy może to być „wielka płyta”, kamienica, czy raczej nowe budownictwo, ceny też będą zależeć w dużym stopniu od tego czynnika
 konkretnego położenia mieszkania w budynku, a więc na jaką stronę mają wychodzić okna, np. sypialnia nie od ulicy, na jakim piętrze chcemy mieszkać. O te sprawy warto popytać właściciela mieszkania lub agencję zanim jeszcze obejrzymy mieszkanie, żeby nie tracić na próżno czasu. Często pozornie dobra cenowo oferta okazuje się na miejscu mniej atrakcyjna właśnie ze względu na takie elementy, jak chociażby hałas od rana pod oknami, bo znajduje się tam wejście na zaplecze sklepu spożywczego, gdzie od rana dostarczany jest towar.
3. Kolejny etap, to ustalenie czy chcemy poszukiwać mieszkania samodzielnie, czy skorzystamy z usług agencji nieruchomości. Z reguły klient kupujący nie płaci prowizji do agencji, która jest wynagradzana przez dewelopera lub prywatnego właściciela mieszkania. Z tego też powodu warto jest współpracować z agencją, której usługa będzie więc dla klienta bezpłatna, a która z kolei ma szerszą wiedzę na temat aktualnych cen rynkowych, atrakcyjnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.
4. Niezależnie na jaki wariant wyżej opisany się zdecydujemy, czeka nas wiele wizyt w mieszkaniach lub biurach sprzedaży, poświęconych dokładnym zapoznaniu się z ofertą. Aby uniknąć niepotrzebnej straty czasu warto zanim będziemy ustalać datę spotkania, poznać jak najwięcej szczegółów, w dużej mierze po to żeby wyeliminować te propozycje, którymi nie będziemy na pewno zainteresowani. A więc dokładnie przejrzyjmy strony internetowe z ofertą, sprawdźmy lokalizację, dopytajmy się przez telefon o ważne dla nas informacje.
5. Oględziny nieruchomości. Najłatwiej mówić o nich jeśli oglądamy już gotowe mieszkanie. Czasami już na wejściu zdajemy sobie sprawę, że to nie jest to czego szukamy, powoduje to niezręczność sytuacji, dobrze wiemy, że mieszkania nie kupimy, ale nie wypada tego powiedzieć wprost, wydaje się jednak, że szanując i swój czas i sprzedającego, warto grzecznie przeprosić, wyjawić powód, dla którego nie chcemy bliżej się zapoznać z ofertą. Jeśli jednak mieszkanie będziemy chcieli wziąć pod uwagę, na pewno trzeba zrobić dwie rzeczy: zweryfikować poprawność informacji pozyskanych wcześniej ze stanem rzeczywistym, a po drugie w miarę posiadanej wiedzy określić stan techniczny mieszkania, pod kątem przygotowania do zamieszkania. W tym celu warto jest oglądać mieszkanie w towarzystwie osoby zaufanej, będącej ekspertem w tej dziedzinie. Pamiętajmy też, że o wiele rzeczy możemy też spytać już po naszej wizycie, osoba sprzedająca, jeśli jest godna zaufania, powinna nam szybko udzielić właściwych odpowiedzi.
Osobna kwestia to oferta z rynku pierwotnego, kiedy budowa jest jeszcze w trakcie realizacji i możemy jedynie zapoznać się z lokalizacją i opisem dostarczonym przez dewelopera. Ta sytuacja ma jednak dużo zalet, gdyż opisy techniczne są na tyle dokładne, że nasza wiedza jest faktycznie większa o danym mieszkaniu, niż gdybyśmy mieli dokonywać zakupu na rynku wtórnym. Większe znaczenie będzie więc miało zapoznanie się z warunkami formalnymi, treść proponowanej umowy i harmonogram płatności.

Dużo więc przed nami zanim przejdziemy do etapu negocjacji, a następnie podpisywania umowy. O tych zagadnieniach napiszemy zatem w następnym odcinku naszego cyklu.

0