Spadek koniunktury na rynku nieruchomości trwa

Styczeń 2013 r. był już dwudziestym pierwszym miesiącem z kolei, w którym nastąpił spadek wartości Indeksu Cen Mieszkań – miernika trendu cenowego na rynku wtórnym sprzedaży mieszkań w Polsce publikowanego przez portal nieruchomości domy.pl.

Podobne dane podaje ostatni raport firmy Open Finance. Analitycy tej firmy informuję, że zastój na rynku sprzedaży mieszkań trwa. Ani wciąż spadające ceny, ani zwiększająca się liczba ofert, ani rosnąca skłonność właścicieli do negocjowania cen nie przekładają się na wzrost liczby transakcji. Klienci wciąż bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii zakupu mieszkań i coraz trudniej jest im wybrać między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Zgodnie z raportem średnia cena metra kwadratowego mieszkania we Wrocławiu to obecnie 5802 zł, co oznacza spadek rok do roku o ponad 8%. Niższa jest transakcyjna cena najbardziej popularnych mieszkań, o wielkości w przedziale 40-60 metrów kwadratowych. Tu dane z kolei podają analitycy Expandera i Metrohouse. Obecnie to we Wrocławiu kwota 5536 zł. Wszyscy eksperci zgodnie nie przewidują w najbliższym okresie poprawy koniunktury na rynku nieruchomości.

0